0

COILS

Fania Kolaiti
23 września - 1 października 2022
Galeria M

W dniach 23.09 – 1.10.2022 zapraszamy na wystawę prac Fanii Kolaiti, zatytułowaną „Coils”. 

Spotkanie z artystką odbędzie się w piątek 23 września w godzinach 17:00 – 19:00. 

Fania Kolaiti urodziła się w Atenach, w Grecji. Jest artystką interdyscyplinarną, zajmującą się przede wszystkim ceramiką i projektowaniem. Po uzyskaniu tytułu licencjata w dziedzinie sztuk pięknych w Grecji na Wydziale Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Ioannina, mieszkała i pracowała w Berlinie. Posiada wykształcenie akademickie w zakresie scenografii, arteterapii i edukacji artystycznej. Od dwóch lat mieszka we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia magisterskie w zakresie Sztuk Pięknych i Projektowania. Brała udział w wystawach w Berlinie, Paryżu, Atenach i we Wrocławiu.

O wystawie: 

Konstrukcja zwojów (tytułowe coils w języku angielskim) jest bezpośrednio związana z życiem i tworzeniem. Poprzez życie możemy doświadczyć tworzenia, a poprzez tworzenie możemy poczuć, że żyjemy. Uważna obserwacja pozwala dostrzec, że kreatywność jest pokarmem zarówno dla umysłu, jak i duszy.

Pełna egzystencja może być postrzegana jako wynik nawarstwiania się fundamentalnego „materiału życia” – przypominającego spiralę wysiłków, które zapewniają rozwój i sięgają coraz wyżej.

Zainspirowało mnie zwijanie, które jest jednym z procesów budowania strukturalnego podczas pracy z gliną – takim, który przypomina sposób, w jaki życie rozwija się poprzez osobiste starania. Uważam, że glina jest odpowiednią metaforą samorozwoju. Ludzie są inteligentnymi istotami z tendencją do uczenia się, tworzenia i ewolucji poprzez ugruntowywaną wiedzę i w powiązaniu z prawami natury.

Podczas pracy z gliną, ceramik zwraca uwagę na ustawienie stabilnej struktury z mocnym fundamentem. Podobne koncepcje istnieją w życiu – zaczynając od ludzkiego DNA, gdzie łańcuchy splatają się w spiralę, tworząc podwójną helisę zawierającą genetyczne instrukcje rozwoju. Spirale, wiry i zwoje inicjują wzrost i ekspansję, charakteryzującą ludzką egzystencję i każdą znaną nam formę życia. Podobnie glina ma cechy struktur zwijanych, pomagające zachować ich objętość, kształt i wagę.

Użycie gliny jako materiału wiąże się więc dla mnie z naturą człowieka. Rozwój form spiralnych w glinie ma podobną dynamikę, co ludzka ewolucja – zarówno jednostek, jak i społeczeństw. Zwijanie się jako system życia i ekspansji kieruje wszystkim i wszędzie. W naturze nie ma odwrotu od zwijania, które zdaje się sięgać w nieskończoność.

Brak produktów w koszyku.