0

PLANETARIUM

Katarzyna Adamek-Chase
18 maja - 3 czerwca 2019
Galeria M

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zaprezentujemy wystawę indywidualną krakowskiej artystki Katarzyny Adamek-Chase, która w swoim najnowszym projekcie postanowiła zmierzyć się z literaturą Stanisława Lema. W sobotę 18 maja zapraszamy do naszej galerii od południa do północy, wernisaż oraz spotkanie z artystką zaczynamy o 20:00. Zapraszamy!

 

Projekt PLANETARIUM to bardzo osobista wyprawa Katarzyny Adamek-Chase w świat literatury Stanisława Lema. Lektura obowiązkowa w szkole pozostawiła w młodej krakowskiej artystce skojarzenia z gatunkiem science fiction, jednak Dzienniki Gwiazdowe, Niezwyciężony, Kongres futurologiczny, czy Solaris odkryte ponownie w dorosłości stały się tak silnym impulsem, iż Katarzyna po przeczytaniu pierwszych opowiadań, pochłaniała kolejne w formie audiobooków w swojej pracowni, malując obrazy i przygotowując obiekty, które tworzą wystawę.

Skupiona na tej części twórczości Lema jak opowiadania fantastyczno-naukowe i eseje futurologiczno-filozoficznie oraz ogromnie zainspirowana jego wyobraźnią i wizją, Katarzyna Adamek-Chase proponuje subiektywną malarską ilustrację jego dzieł. Nie znajdziemy tu jednak wiernego odtworzenia treści książek, raczej subtelne tropy oraz reakcje i refleksje artystki wynikające z dobrowolnego i pełnego fascynacji zderzenia z literaturą Lema. Projekt PLANETARIUM to próba oddania atmosfery obecnej w tej literaturze: grozy przełamanej lemowskim przymrużeniem oka i poczuciem humoru; poczucia maleńkości wobec wszechświata oraz jego zjawisk i mechanizmów, przy jednoczesnym poczuciu ich bliskości, rozpoznawalności schematów i zachowań. Jej artystyczne poszukiwania wpisują się w myśl wybitnego znawcy literatury Stanisława Lema, profesora Jerzego Jarzębskiego, który zauważa, iż tak jak to z reguły u Lema bywa, fantastyczne i śmieszne historie podszyte są najpoważniejszą refleksją nad światem, człowiekiem i jego kulturą.

Katarzyna Adamek-Chase zarówno w PLANETARIUM, jak i w swojej dotychczasowej twórczości, podróżuje od miejsca do człowieka. Artystka – obserwatorka, uważnie i z dystansu spogląda ku miejscom – na jej obrazach pojawiają się miasta, ogrody, urbanistyczna tkanka, by potem powędrować ku krajobrazowi i malować wyważone, pełne przestrzeni i powietrza przedstawienia natury. Nie zobaczymy tu ludzi, a perspektywa, z której spoglądamy na namalowane przez artystkę miejsca – habitaty, daje wrażenie oddalenia, tak jakbyśmy przyglądali się im z dystansu, niczym przybysze z innego świata. Jednak ile te obserwowane miejsca opowiadają o nas, jakkolwiek subtelnie!

W przypadku PLANETARIUM, Adamek-Chase eksploruje kosmos, odległe planety i ich pejzaże, jednak to tutaj właśnie, zupełnie wyraźnie pojawia się człowiek. I tak jak Ijon Tichy, lemowski bohater – niestrudzony międzygalaktyczny podróżnik odkrywając coraz to nowe miejsca, lecąc w kosmos, dociera (…) zawsze na Ziemię i z ludzkimi wciąż kłopotami musi się borykać (profesor Jerzy Jarzębski), tak Adamek-Chase w otoczeniu odległych galaktyk zastanawia się nad kondycją nas samych i naszej cywilizacji, przygląda się naszemu dążeniu do samounicestwienia poprzez eksploatację planety, zatraceniu w ciągłym udoskonalaniu siebie samych drogą modyfikacji, “naprawy” (motyw ludzkich hybryd), rozwojowi technologii, jej użyteczności, lecz także naszemu uzależnieniu od niej. Podkreśla kruchość i efemeryczność naszego świata i naszych w nim zabiegów.

PLANETARIUM zaczęło powstawać w 2016 roku i było pokazywane w Krakowie (Galeria Raven), Lublinie (Galeria Gardzienice) i  Łodzi (Galeria Bałucka), by obecnie mieć swoją odsłonę we Wrocławiu (Galeria M). Jest to projekt, który wciąż “powstaje”, zmienia się, ewoluuje. Jest pewnego rodzaju procesem, który trwa, a my mamy sposobność przyjrzeć się jego obecnemu stadium, na wrocławskim etapie jego podróży.

Marta Dziedziniewicz

 

       

Brak produktów w koszyku.