0
Artyści
Artyści

Mikael Kihlman (1953)

Urodził się w Uppsali, obecnie mieszka i pracuje w Sztokholmie. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 17 lat, wstępując do Szkoły Artystycznej Kursverksamheten w Uppsali. W 1979 po raz pierwszy pokazał swoje prace na wystawie, znalazły się wśród nich litografie wykonane w Lindstrom Litho w Sztokholmie. Wkrótce potem artysta zaczął otrzymywać zamówienia na limitowane edycje litografii od Konnstfrämjandet oraz innych stowarzyszeń i klubów artystycznych. Pracę w technice suchej igły Kihlman rozpoczął w 1982 w pracowni Lennarta Olaussona.

W 1989 artysta odbył swą pierwszą podróż do Polski, by wraz z Örjanem Wikströmem wziąć udział w wystawie szwedzkiej grafiki. W rezultacie kolejnych podróży do Polski, dla których pretekstem były wystawy, warsztaty, wymiany kulturalne i posiedzenia jury (Międzynarodowego Triennale Grafiki Majdanek; Międzynarodowego Konkursu Rysunku we Wrocławiu; Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych IMPRINT w Warszawie), artysta zacieśniał swoje związki z Polską oraz polskimi twórcami. Przyczynił się także znacząco, poprzez organizację wystaw polskiej sztuki w Szwecji, do jej promocji w swojej ojczyźnie. Za zasługi na tym polu, w 2012 roku, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Mikael Kihlman jest członkiem Zrzeszenia Artystów Grafików Szwedzkich, Grafik i Väst w Geteborgu, Taidegraafikot w Finlandii i Szwedzkiego Związku Zawodowego Artystów.

Za swą twórczość w dziedzinie grafiki warsztatowej otrzymał ponad dwadzieścia nagród i wyróżnień w międzynarodowych konkursach graficznych, między innymi:

Grand Prix Toronto, Canada (1994)

I Nagroda w Sofii, Bułgaria (1995)

Wyróżnienia honorowe na  International Mini-Print Biennial w Cluj, Rumunia (1999 i 2001))

Wyróżnienie honorowe na VI Bienal Internacional de Grabado Caixanova, Hiszpania (2000)

Brązowy Medal na International Print Biennial w Pekinie, Chiny (2003)

Karlskoga-Nobel Art Award, Karlskoga, Szwecja(2003)

Grand Prix na X Small Graphics Exhibition w Nis, Serbia (2004)

Nagroda „Best print in Show”, przyznaną przez Bath Society of Artists na 99th Annual Summer Exhibition, Bath, Wielka Brytania (2004)

III Nagroda na13th Internatinal Print Biennial, Varna, Bułgaria (2005)

Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Brytyjskiego w Londynie, Muzeum Narodowego i Muzeum Sztuki Współczesnej w Sztokholmie, Muzeum Sztuki w Malmö, Muzeum Sztuki w Norrköping, Muzeum Sztuki w Borås, Muzeum Värmlands w Karlstad, Szwedzkiej Rady Sztuki, kolekcjach regionalnych i prywatnych, a także międzynarodowych biennali i triennali sztuki.

W 2015 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

Brak produktów w koszyku.