0

EDYTA PURZYCKA od bieli… do czerni

2014.05.23

W piątek, 30 maja 2014 roku, serdecznie zapraszamy do Galerii Pod Plafonem (Rynek 58, Wrocław), gdzie odbędzie się otwarcie wystawy rysunku i kolażu Edyty Purzyckiej zatytułowanej Od bieli … do czerni.

Biel. Białą kreską rysuję świat z moich grafik – odwracam proces i na nowo ożywiam stwory, zwierzęta zamknięte na płaszczyznach matryc. Biała kreska na czarnym tle – sytuacja alternatywna do grafik. Moi bohaterowie tłoczą się, nierealne byty przenikają się wzajemnie, rodzą się relacje. Inna możliwość przestrzennego obrazowania, inna ekspresja.

 Czerń. Czarnym atramentem kreślę reportaż z z moich podróży. Interesuje mnie człowiek. W trakcie pobytów w Hiszpanii robię tysiące zdjęć, najczęściej portretów. Wyławiam ludzi w różnych sytuacjach: w marszu, w knajpie, na lotnisku, podczas podróży. Ta szybka impresja fotograficzna, po kilku latach – zamienia się w mozaikę na kartonie: moi bohaterowie tłoczą się w nowych kontekstach.

 Pomiędzy bielą a czernią są kolaże. Od prawie dwudziestu lat są moją formą wypowiedzi, ewoluują od niewielkich form narracyjnych do syntetycznej, malarskiej kompozycji. Operowanie kolorem, poszukiwanie rytmu i odmiennej struktury pozwala mi na ekspresyjne wyrażenie pierwotnej inspiracji.(E.P.)

Wernisaż o 17:30 – do zobaczenia!

Edyta Purzycka, 2014, rysunek, 100 x 70 cm małe Edyta Purzycka, 2014, rysunek, 100 x 70 cm małe 2

 

Brak produktów w koszyku.