0

DANKA JAWORSKA | malarstwo

18 maja - 3 czerwca 2024
Galeria M

Z okazji tegorocznej Nocy Muzeów mamy przyjemność zaprosić Was na wystawę malarstwa Danki Jaworskiej.

Jest to artystka obecna w naszej galerii od ponad dwudziestu lat. Urodzona w Warszawie. Zrealizowała studia w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w École Nationale Superieure des Arts Decoratifs (ENSAD) w Paryżu, w Deutsche Akademische Austausch Dienst (DAAD) w Worpswede oraz na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuki w Sztokholmie. Staż w Pracowni Sitodruku The Retigraphic Society w Ightham w Anglii.

Od 1976 roku mieszka i pracuje w Sztokholmie. Uprawia malarstwo i grafikę. Bierze udział w wystawach zbiorowych, uczestniczy w targach sztuki. Jej prace są w kolekcjach państwowych i prywatnych, między innymi SAS/LIN Art Collection, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje, Tetra-Pac w USA, Muzeum Narodowym w Krakowie, Międzynarodowej Galerii Portretu w Tuluzie.

Czy Danka Jaworska od zawsze maluje ten sam obraz? Czy jest to nieskończony i rozwijający się eksperyment malarski? Od kilku dekad bohaterką jej obrazów jest kobieta, zarysowana umownie, często bez twarzy, w ruchu lub w zamyśleniu, ubrana w obfite suknie, niekiedy koronki, czy czepiec. Jest to malarstwo bogate w kolory, faktury i malarskie gesty, ponadczasowe, łączące w sobie motywy klasyczne i nowoczesną formę.

W Noc Muzeów, 18.05 nasza galeria będzie dla Was otwarta od 12:00 do 24:00. 

Na wernisaż wystawy oraz spotkanie z autorką zapraszamy o godzinie 19:00.

Wystawa będzie czynna w dniach od 18 maja do 3 czerwca 2024. 

Brak produktów w koszyku.