0

24 GODZINY LUDZKOŚCI

Mirek Antoniewicz & Przyjaciele
29 listopad - 8 grudzień 2013
Galeria M

Zapraszamy na wystawę nowego cyklu prac Mirka Antoniewicza zatytułowanego 24 godziny Ludzkości. Jest to opowieść obrazem o ludzkości, uchwycona w jednostkę czasu jaką jest doba, bo czym są 24 godziny dla kilku milionów lat naszej bytności na planecie Ziemi, to próba, być może karkołomna, przedstawienia nas takimi, jakimi jesteśmy, jakimi byliśmy i jakimi będziemy w przyszłości. Jest to historia uniwersalna, bo emocje, które są w nas, są jak najbardziej uniwersalne, gdyby takie nie były, nie opisywalibyśmy ich w ten sposób. Nie ma znaczenia pokolenie, obecna, zamierzchła czy przyszła rzeczywistość, dostęp to informacji czy sytuacja społeczna.  Chęć, rezygnacja, otwartość, zachwyt, radość, refleksja, chłód, oderwanie, alienacja, rozczarowanie, złość, żałoba, niemoc, to tylko kilka z emocji, które nam towarzyszą od zawsze. Przeżywamy je wszyscy, niezależnie od czasów, w jakich przyszło nam żyć, jednak dość wybiórczo. Bowiem emocje są tak silne i zaborcze, iż mogło by się wydawać, że kiedy jedna z nich nami zawładnie, cały świat zwalnia, znika i przestaje się liczyć. Biorąc pod uwagę ilość emocji, które targają ludźmi na całej planecie, można założyć, iż w ciągu 24 godzin, istnieje możliwość zarejestrowania każdej z nich. Każdej. 

Do udziału w tym wydarzeniu artysta zaprosił ośmioro swoich przyjaciół, artystów i poetów z całego świata

Taro Aizu – Japonia
Dmitry Babenko – Rosja
Robert Chastain – USA
Bartosz Frączek – Polska
Keith Morant – Nowa Zelandia
Rene Pascal – Włochy
Edyta Purzycka – Polska
Rosa Ubeda – Hiszpania

Na otwarcie zapraszamy w piątek, 29 listopada 2013 o godzinie 19:00.

Fotorelacja z wernisażu: http://zpap.wroclaw.pl/mirek-antoniewicz-i-przyjaciele-24-godziny-ludzkosci

Facebook: https://www.facebook.com/events/610076792389637/

Do zobaczenia!

ARTYŚCI & POECI

MIREK ANTONIEWICZ /1954/ – Urodził się, studiował, mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego oraz członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Ma na swoim koncie ponad 40 wystaw indywidualnych i liczne wystawy zbiorowe. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Reprezentowany jest przez Galerię M. Mirek Antoniewicz od kilku lat pracuje nad cyklem prac – Moje miejsce. Kontynuacją tego cyklu jest wystawa 24h of Mankind.

TARO AIZU 会 津 太郎 /1954/ – japoński pisarz i poeta. Urodził się w Aizumisato w Prefekturze Fukushima. Jego książka gogyohka zatytułowana „Itoshii chikyū yo (Piękna Ziemia)” została opublikowana w 2005 roku po japońsku, a w 2011 po angielsku. Od 2007 roku autor pisze gogyohka w języku angielskim. W 2010, trzy opowiadania gogyohka jego autorstwa zostały opublikowane w zbiorze „Catzilla!” w USA. Zdobywca pierwszej nagrody 28 edycji Konkursu na Współczesne Haiku w Japonii.

DMITRY BABENKO /1970/ – Ukończył studia na Wydziale Sztuki na Uniwersytecie w Kubaniu. Mieszka i pracuje w  Krasnodarze. Główną sferą jego działalności jest mail-art, poezja wizualna oraz książka artystyczna. Dmitry tworzy wielostronicowe ilustrowane rozmaitymi technikami tomy, poświęcone różnym dyscyplinom działalności ludzkiej: Ornitologia, Herbarium, Pieniądze. Interesujące są również jego książki wizualne – książki pojęcia, na przykład Audioksiążka zaopatrzona w stetoskop lekarski, do nasłuchiwania.

ROBERT CHASTAIN jest przede wszystkim poetą, ale pisze również opowiadania, powieści oraz formy dokumentalne. W ciągu ostatnich kilku lat współpracował z muzykami i projektantami dźwięku, z którymi stworzył nagrania swoich utworów w formie mówionej. Zajmuje się także fotografią, a niektóre z jego zdjęć zostały użyte w tych wideo-nagraniach. Utwór pisany prozą poetycką PRZEWOŹNIK jest ostatnim ze zbioru szkiców o pasażerkach, kobietach napotkanych przez kierowcę taksówki w 24-godzinnym okresie czasu, rozpoczynającym się we wczesnych godzinach porannych, trwającym przez dzień i noc i kończącym się w najgłębszych, najciemniejszych obszarach duszy. Cała historia z kolei, stała się rozdziałem w powieści “My Date with Marilyn”.

BARTOSZ FRĄCZEK /1974/ – urodził się, mieszka i pracuje w Częstochowie. Malarz, a zarazem adiunkt na Wydziale Sztuki Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Nagradzany i wyróżniany na licznych konkursach malarskich. Pomysłodawca Międzynarodowego Biennale Miniatury. Organizator międzynarodowych plenerów i spotkań artystycznych. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

KEITH MORANT /1955/ – urodził się w Christchurch w Nowej Zelandii. “Od kiedy pamiętam, zawsze obsesyjnie rysowałem, malowałem i podążałem moją własną ścieżką indywidualnej ekspresji. Nie czuję się reprezentantem, ani artystą danego regionu ponieważ wierzę, że sztuka wizualna, podobnie jak muzyka, jest uniwersalna i nie dotyczą jej granice językowe czy kulturowe. Od lat 80tych mam szczęście podróżować po świecie, wystawiać moje prace w różnych krajach, a także pracować wyłącznie artystycznie w mojej pracowni w Christchurch.

RENÉ PASCAL /1948/ – urodził się w Lyon we Francji. Jest artystą tajemniczym, rzadko pojawia się publicznie, niezbyt często wystawia swoje prace. Jest mecenasem sztuki, sam wyszukuje Artystów, którym następnie organizuje wystawy i wernisaże w miejscu, które znane jest w Mediolanie jako Piscinacomunale Spaziodarteincopisteria. Adelaide de Martino napisała o nim, że „woli pozostać w cieniu, przemawiać poprzez swoje prace, które  w przeciwieństwie do niego, nie są niezauważalne, poruszają emocje widzów i wzbudzają ich ogromną ciekawość. Prace René są konstruowane w sposób, który umożliwia przedstawienie gry światła i cienia – to wlasnie cień staje sie światłem dzięki perspektywie konceptualnej, a co za tym idzie – światło przejmuje rolę cienia.”

EDYTA PURZYCKA /1970/ – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się grafiką i malarstwem. Zbudowała własny, poetycki język sztuki, którym opowiada o swoim widzeniu świata. W swoich pracach wykorzystuje kilka technik wklęsłodrukowych (akwafortę, akwatintę, miękki werniks, odprysk atramentowy). Pozwala jej to na eksperymenty fakturalne oraz na uzyskiwanie efektów malarskich.

ROSA UBEDA /1958/ – urodziła się w Pontevedra w Hiszpanii. Ukończyła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu w Vigo. Laureatka licznych nagród w konkursach malarskich. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i grupowych.

 

Brak produktów w koszyku.