W czwartek 22 października o godzinie 19:00 zapraszamy na otwarcie wystawy prac Pawła Frąckiewicza – artysty grafika, profesora wrocławskiej ASP, badacza, kuratora. Cykl grafik, który zaprezentujemy jeszcze nie był pokazywany we Wrocławiu.
Stosuję prostokątny, tradycyjny format a jednocześnie go kwestionuję i naruszam. Przekraczam ustalone granice poprzez ekspansywne działanie form wdzierających się do środka – niejako spoza obrzeża obrazu. Kreślę twarde formy geometryczne i miękkie formy organiczne nie odżegnując się przy tym od gestów spowinowaconych ze sztuką Dalekiego Wschodu. Balansuję pomiędzy pozytywem i negatywem po to, żeby zachwiać relację „obecnego” i „nieobecnego”. Rysuję do osiągnięcia stanu wrzenia meterii powodowanego przez coraz to większe jej zagęszczanie. Formy istniejące na pograniczu rzeczywistości i majaczenia szybko tracą swoją tożsamość i odchodzą ku innym kształtom i figurom, niemal rozpuszczając się w szarym powietrzu tła. Egzystują niczym zjawy, które charakteryzują się ukradkową i nieuchwytną widzialnością tego, co niewidzialne. Ich niejasny status dodatkowo uwypukla sąsiedztwo fragmentów wyraziście obecnych. Chciałbym, aby było to postrzegane jako „dosłowne” ucieleśnianie czy wizualne „udosłownienie” dialektyki widzialnego i niewidzialnego, żeby wiodło ku odsłanianiu (się) bytu. Paweł Frąckiewicz
Paweł Frąckiewicz (1958)
W 1982 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu) w specjalności projektowanie graficzne pod kierunkiem profesora Jana Jaromira Aleksiuna i w specjalności grafika warsztatowa pod kierunkiem profesora Andrzeja Basaja. Od 1999 roku prowadzi pracownię litografii w macierzystej uczelni.
Laureat wielu nagród i wyróżnień (Nagroda Prezydenta miasta Pilzna w V Międzynarodowym Biennale Rysunku w Pilznie w 2006; Stypendium Departamentu Stanu USA – Tamarind Institute w Albuquerque, Nowy Meksyk, USA w 1990; Stypendium Ministra kultury i Sztuki, Vysoka Skola Vytvarnych Umeni w Bratysławie w 1989.
Brał udział w ponad 150 wystawach i konkursach grafiki i rusunku w Polsce i za granicą, między innymi: Arsenał 88 w Warszawie (1988); Litografia polska od 1900 w Muzeum Narodowym w Krakowie (1994); Plzen in Pilsen, John Mooney Foundation, Chicago, USA (2007); Impact 5 Międzynarodowa Konferencja Graficzna Slices of Time, Trans_Graphic Polish Prints, Tallinn, Estonia (2007); I Międzynarodowe Triennale Brafiki im. T. Kulisiewicza w Warszawie Imprint 2008; Międzynarodowe Treinnale Grafiki Kraków 2009; VI i VII Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach (2006, 2009); 2008 Grafika Polska – Sztuka i Edukacja / Polish Printmaking, Art & Education, MTG Kraków (2009); Wroclaw w Białymstoku – Graficzny Białystok, MTG Kraków (2009).
Miał 25 wystaw indywidualnych, między innymi: Stan wrzenia / The Seething State, BWA Kielce (2012); Lithography w Galleri Hoernan, Falun, Szwecja (2001) – wspólnie z Jackiem Szewczykiem; Rysunek & grafika, rysunek…, Nowa Oficyna, Gdańsk (2006); Bykii, Galeria M Odwach, Wrocław (2007); Format Rysunku, Rondo Sztuki, Katowice (2008).
Artysta, profesor, badacz, kurator wystaw. Uprawia rysunek, grafikę i malarstwo.