0

HISTORIE DNIA POWSZEDNIEGO

Helena Minginowicz
24.03 - 8.04.2023
Galeria M

„Historie dnia powszedniego” to wielowymiarowy, malarski zapis codzienności, artystyczny rejestr własnej osoby i swojego otoczenia, poetycka i oniryczna inwentaryzacja pełna ukrytych wątków i znaczeń. Znajdziemy tu namalowane z rozmachem i w soczystych barwach przedmioty codziennego użytku i zwyczajne czynności: śniadanie, prysznic, kwiaty, owoce, ale także autoportrety i prace skupione na wybranym kawałku ciała.

Każdy z tych elementów jest traktowany ze skupieniem i szacunkiem, wszak to małe codzienne sprawy i procesy są ważne, to na nich podpiera się nasz świat. Jednocześnie, gdy pozostaniemy z pracami na chwilę dłużej, zaczniemy dostrzegać ich drugie dno. Sensualne usta z obrazu „Innocent Kiss” okazują się być bramą do króliczej nory, gdy którą przekroczymy, już nic nie jest takie oczywiste.

Czy jesteśmy w świecie zewnętrznym, czy w podświadomości? Czy to jawa czy sen? Woda z prysznica czy łzy? Śniadanie czy przemijanie? Ciało czy kwiat lub zwierzę? Uniwersum Heleny czy moje własne?

Malarskość jest tu pełna miękkości, apetycznego koloru, niespieszna. Momentami dziecinna i romantyczna, pełna taktylnych jakości, a jej charakter i nastrój doskonale oddaje moment zawieszenia pomiędzy rzeczywistością a półsnem, zdarzeniami a emocjami, mrokiem a czułym humorem.

Helena Minginowicz: Opowiadam o istnieniach, które zazwyczaj ignorujemy, a wymagają naszej czułości i wrażliwości. Może tak naprawdę, to jesteśmy my sami tuż obok, tylko w zupełnie innej postaci? Obserwujemy nasze emocje, te które często skrywamy, stany które nauczyliśmy się ignorować. Przenoszę je na grunt otaczającej nas, ożywionej, uczłowieczonej, zanimowanej rzeczywistości. Świat, który wydaje się bezpieczny, naiwny ale również po dziecięcemu bezkompromisowo szczery – świat, którego nie mogę zignorować, który musi zostać ujawniony czy odkryty.

Na wernisaż wystawy oraz spotkanie z artystką zapraszamy Was w piątek, 24 marca 2023 roku, o godzinie 19:00.

Fotografie z wystawy wykonała Małgorzata Kujda.

Wystawa będzie czynna w dniach 24.03 – 8.04.2023. 

Za pomoc w organizacji wernisażu bardzo dziękujemy VININOVA

Brak produktów w koszyku.